Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wężyskach

Szanowni Rodzice, celebryci i eksperci w zakresie funkcjonowania szkoły!

Zawsze z szacunkiem zwracam się do Państwa i tego samego oczekuję.

Niezależnie od tego czy, ktoś wierzy w koronawirusa ,czy nie, to ma obowiązek dbać o zdrowie własne i innych. Dobrze jest krytykować działania innych wtedy, gdy samemu nie odpowiada się za nic.

W piątek 09.10.2020r. w naszej szkole nie było nakazu siedzenia uczniów w maseczkach na lekcjach, a jedynie zalecenie dla uczniów klas , które spotykają się na korytarzu głównym. Dzieci przedszkolne oraz klasy I i II nie były zagrożone, więc takiego zalecenia nie otrzymały. Decyzja o maseczkach w tym dniu została podjęta po uzyskaniu informacji od jednej z osób z otoczenia szkoły, która oczekiwała na wynik badania w związku z podejrzeniem u niej koronawirusa. Na szczęście , w sobotę wynik okazał się ujemny, ale gdyby było inaczej mogłoby się okazać ,że wirus COVID-19 jest w naszej szkole, a kwarantanną objęte byłyby dzieci i ich rodziny. Nie można było takiej informacji podać publicznie bo wszyscy wpadlibyśmy w panikę. Stąd było zalecenie, aby dzieci w tym dniu pozostały w maseczkach. Gdyby takie działanie nie było podjęte, zarzucilibyście Państwo mi , że nic w tej sprawie nie zostało zrobione. Nikomu z tego powodu nic się nie stało. Był to jedyny sposób, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

W szkole każdego dnia przebywa ponad 200 osób. Są to uczniowie i pracownicy. Wspólnie spędzamy 6, 7 a nawet 8 godzin. W sytuacji rosnącej liczby zakażeń, w tym i w naszej okolicy, nie można stać obojętnie. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom szkoły, a to nie jest łatwe. Każdego dnia kilku uczniów zgłasza swoje złe samopoczucie i prosi o telefon do rodziców – nie panikujemy wtedy, tylko staramy się współpracować z rodzicami.

Na 174 uczniów , 69 uczniów ( według kart zdrowia), to uczniowie przewlekle chorzy, a około 50% kadry to osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Tak więc wprowadzone procedury są tak opracowane, aby wszyscy mogli bezpiecznie uczyć się i pracować. Opracowano je zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Odbyliśmy kontrolę w tym zakresie ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz Inspekcji Pracy.

Kontrolujący stwierdzili, że naszą placówkę można postawić na wzór innym.

Dziwię się tym Rodzicom ( celebrytom), którzy nie zadzwonili do mnie i nie zapytali o przyczynę zalecenia wydanego na miniony piątek, za to pozwolili sobie na ostrą krytykę na forach społecznościowych wciągając w to osoby, które ze szkołą nie mają nic wspólnego. Sami w swoich zakładach pracy musicie podporządkować się obowiązującym zasadom, więc nie rozumiem krytyki tych działań podjętych w trosce o zdrowie Waszych dzieci , a tym samym Wasze i Waszych rodzin.

Cóż pozostaje mi tylko stwierdzić , „dziwna szkoła, dziwni absolwenci , ……..”

Mimo wszystko ,wszystkim życzę dużo zdrowia!

Iwona Skołozubow