Po dwumiesięcznej przerwie spotkaliśmy się, żeby rozpocząć kolejny rok szkolny 2019/2020. 2 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a także wspomnienie tragicznych chwil II wojny światowej.

 

DSC 3191

Pani Dyrektor przywitała zaproszonych gości - zastępcę burmistrza Krosna Odrzańskiego pana Romana Siemińskiego, pracowników Nadleśnictwa w Brzózce, rodziców, pracowników szkoły, a przede wszystkim uczniów naszej szkoły. Przypomniała dzieciom o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie zawsze powitanie nowego roku było radosne. We wspomnieniach z 1939 roku pojawiły się nie szkolne ławki, koledzy i koleżanki z klasy, a raczej  kłęby dymów, trzask i huk. 1 września 1939 roku to wybuch II wojny światowej. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przesunęło termin rozpoczęcia roku szkolnego. Panował chaos i dezorientacja. Wiele szkół zostało przejętych przez wojsko lub były przekształcane na szpitale. Wraz z wkroczeniem armii III Rzeszy, na najbliższe 5 lat, zakończyła się edukacja w Polsce. Wyjątek stanowiły tajne komplety, czyli nielegalna, potajemna nauka grożąca śmiercią lub obozem koncentracyjnym.

 DSC 3160

O tych chwilach tragicznych mówił także zaproszony gość z Nadleśnictwa Brzózka pan Cezary Żmijewski.

Pamięć poległych w czasie wojny uczciliśmy minutą ciszy.  Po apelu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.